Skip to Content Contact Us
איך לעצב ולהדפיס דגם תלת מימד מושלם?

איך לעצב ולהדפיס דגם תלת מימד מושלם?

אין צורך להסביר ולפרט לגבי חשיבות מקצועות ההנדסה. כל החפצים סביבנו פותחו על ידי מהנדסים. במשך השנים, הייצור נשען בעיקר על טכניקות ידועות כדון הזרקת פלסטיק או mill-turning. אך בשנים האחרונות הדפסת התלת ממד עשתה דרכה לתוך תעשיית הייצור. התפתחות זו דורשת שינוי גם מבחינת היבטי הפיתוח: עיצוב להדפסות תלת מימד דורשת דרכי חשיבה חדשות.
בין אם אתם עוסקים במקצוע האדריכלות, התעופה, מכניקה, מחקר, מייצרים אביזרים כמו עזרי שמיעה או מוצרים דנטליים או אף עוסקים בתחום תכשיטים וצורפות כתבה זאת רלוונטית לכם במיוחד.

כאשר נעשה שימוש בטכניקות המסורתיות, הפיתוח לרוב מתחיל עם פיסת חומר שממנו מוסרים חלקים עד קבלת המוצר הרצוי. בהדפסת תלת מימד, הפיתוח מתחיל בחלל ריק. חלל ריק זה הוא נקודת המוצא החדשה של המתכנן, שכן מודל תלת מימד נוצר מיצירת שכבות. מה המשמעות של כך על תהליך העיצוב והדפסה?

יצירת מודל תלת ממד

תחילה יש צורך בשרטוט תלת ממד של המוצר או החלק. ישנן מספר תוכנות גרפיות 3D CAD ליצירת עיצובי תלת ממד, למשל תוכנת SOLIDWORKS. תוכלו ללמוד לשרטט מודלים פשוטים במהירות, וישנן הדרכות שונות המלמדות את היסודות.

הפיכת המודל לשמיש להדפסה

כאשר איור התלת ממד מוכן, צריך להמיר אותו לקובץ 3D מוכן להדפסה: קובץ המכונה STL. ישנן בשוק תוכנות, כגון תוכנת Simplify3D, להמרת שרטוטי תלת מימד למודל מבוסס שכבות. למעשה, אתם לא צריכים לעשות דבר, אך תוכלו כמובן לשנות הגדרות מסוימות, למשל החומר (הסיב) בו תשתמשו.

יש מספר היבטים חשובים שיש לקחת בחשבון במהלך תהליך העיצוב והדפסה:

דפנות דקים

לעיתים דגמים מוגדרים בקני מידה שונים. כאשר קנה המידה קטן מדי, הדפנות עלולים להפוך לדקים מכדי להיות מודפסים. לרוב מדפסות התלת מימד ראש מדפסת בגודל קבוע שקוטרו 0.4 מ"מ. למרות שגודל זה מספיק לרוב הדגמים, לעיתים יכולות להתעורר בעיות כאשר נדרש להדפיס שכבות הקטנות מגודל ראש המדפסת. למשל, כאשר יש צורך להדפיס דופן בגודל 0.2 מ"מ בעזרת ראש מדפסת בקוטר 0.4 מ"מ, הדופן יוצג בתצוגה המקדימה שבתוכנת Simplify3D אך הוא לא יודפס.
טיפ: בדקו תמיד את קנה המידה בתכנת CAD (במקום תוכנת הביצוע) לקבלת התוצאות הטובות ביותר.

חומרי תמיכה

בהדפסות תלת מימד משתמשים פעמים רבות בחומרי תמיכה כגון PVA. סיבים אלה מסיסים ומאפשרים הדפסה חלולה או צורות מורכבות אחרות. הזווית שבה מדפסת תלת ממד מסוגלת להדפיס ללא עזרה של חומר תומך היא 45 מעלות. כאשר מדפיסים זווית קטנה מ-45 מעלות (0-44), יש להיעזר בתמיכה. גם כאשר מדפיסים, למשל, סיב בורג, יש להיעזר בחומר תומך.
הרכבה
ניתן להדפיס מכלולים שלמים במדפסת תלת מימד בו בזמן, זאת כל עוד מצע ההדפסה גדול מספיק. חשוב לזכור שעל מנת להדפיס מכלול שלם של רכיבים, ההרכבה המלאה צריכה להיות שמורה כקובץ STL אחד.

גשרים

מדפסות תלת מימד יכולות להדפיס בקלות גשרים עד 5 מ"מ. אם ברצונכם להדפיס גשרים בגודל 5-15 מ"מ, יש צורך לבצע מספר התאמות בתוכנת ההמרה למדפסות. היתרון הגדול של הדפסה עם סיבי פלסטיק הוא שהסיבים יתהדקו כאשר יתקררו שכן החומר מכווץ מעט.

סטיות מרווח

כאשר מדפיסים שני חלקים שצריכים להתאים זה לזה, כמו למשל מכלולים, יש לקחת בחשבון את התכווצות החומר. לרוב מספיק להשתמש בסטייה של 0.1 מ"מ ±, אך יכולה להיות שונות בין מודלים. כאן גם היתרון של מדפסת התלת מימד. בנייה והתאמה מחדש של דגמים הינה פשוטה קלה ומהירה. טכנולוגיית התלת ממד מאפשרת יעילות, שיפור מוצרים וחיסכון בזמן.

עוד כתבות קשורות

לכל הכתבות
Back top top