Skip to Content Contact Us
טיפים להדפסה בתלת מימד: מה לעשות במקרי התחממות יתר?

טיפים להדפסה בתלת מימד: מה לעשות במקרי התחממות יתר?

הגיע הקיץ ואנחנו לא מפסיקים לדבר על הטמפרטורות. לפעמים חם מדי, לפעמים קריר. כאשר מדברים על הדפסות תלת מימד אין הרבה הבדל. הטמפרטורה הנכונה היא מילת המפתח להדפסות תלת ממד מוצלחות. אחרי הכל, מדובר בתהליך של עיבוד פלסטיק, שבו לטמפרטורה חשיבות רבה. ככל שטמפרטורת הסביבה גבוהה יותר, יש צורך להתייחס למספר היבטים כדיי לשמור על יציבות תהליך ההדפסה. תוכלו לקרוא כאן ולהכיר את ההיבטים השונים ומה עליכם לעשות.

העיקרון הבסיסי בהדפסת תלת מימד הוא שהפלסטיק (הסיב המשמש כחומר הגלם) עובר תהליך חימום על מנת להפוך למצב נוזל כדי שיוכל לעבור דרך ראש המדפסת. נקודת הטמפרטורה שבה הסיב מתחיל להיות מומס מכונה טמפרטורת מעבר זכוכיתי. טמפרטורה זו משתנה בהתאם לחומר בו נעשה שימוש. תוכלו להבין כי יש להגיע לטמפרטורת המעבר הזכוכיתי על מנת לרבד את שכבות ההדפסה בצורה הטובה ביותר. בתהליך הבנייה בשכבות המצב האידיאלי ביותר הוא כאשר הסיב מונח בשכבה ומתקרר מייד והופך להיות מוצק משום שמצב זה מונע אפשרות של התעוותות וניתן להדפיס את השכבה הבאה ישירות. מציאת האיזון הנכון בין החימום לקירור, כך שהסיב יכול לנוע בחופשיות דרך ראש המדפסת ובמקביל להתגבש לכדי מוצק בזמן שיאפשר לדגם התלת ממד שלכם לשמור על ממדיו המדויקים – היא אמנות. למרבה הצער, הרבה יותר קל לתאר את זה מאשר לבצע. מדי פעם אנו נאלצים להתמודד עם מקרים של התחממות יתר. הטמפרטורה של הסיב תישאר חמה מדי למשך זמן רב מדי והתוצאה תהיה שהדגם המודפס יתעוות. אנו נפרט כאן את הסיבות הנפוצות ביותר להתחממות יתר לצד פתרונות אפשריים.

קירור לא מספיק
סיבה שכיחה להתחממות יתר היא שסיב אינו מתקרר במהירות מספקת לאחר שהוא מונח על מצע ההדפסה. הסיב, היוצא מראש ההדפסה (extruder), בהתאם לסיב בו משתמשים להדפסה, יכול להגיע עד ל- 250 מעלות צלזיוס. המצב האידיאלי, עבור סוגים רבים של סיבים (חומרי הגלם) היא שיתגבשו מיד לאחר שהם מונחים בשכבה, כדי למנוע התעוותות. מדפסות dddrop מצוידות במספר רב של מאווררים על גבי ראש ההדפסה (extruder) ובחלקו האחורי כך שניתן לקרר את המוצר באופן מיידי. שני מאווררים בחלק האחורי של התא מיועדים לשליטה בטמפרטורה בתא במהלך תהליך ההדפסה. מאידך, יש להיזהר מקירור יתר. חשוב לדעת כי ישנם חומרי פלסטיק, כגון ABS, NYLON ו-PC שאינם עמידים לתנודות בטמפרטורה, הגורמות להצטמקות או התעוותות של הפלסטיק.

טמפרטורת ראש ההדפסה גבוהה מדי
אם הקירור באמצעות המאוורר אינה יעילה מספיק, תוכלו לנסות להוריד את טמפרטורת ראש ההדפסה (extruder) ולהדפיס בטמפרטורה נמוכה יותר. התחילו עם ירידה של עד 10 מעלות צלזיוס. הערה: אין להוריד את הטמפרטורה יותר מדי, שכן אז מסתכנים בכך שהסיב, שלא יהיה נוזלי מספיק, לא יצליח לעבור דרך ראש ההדפסה ויגרום לסתימות.

התגבשות מהירה (מדי)
אם השכבות מודפסות זו אחר זו במהירות רבה מדי, ייתכן ולא יהיה מספיק זמן בין ההדפסה של כל שכבה שתאפשר התקררות מספקת. מצב זה מתרחש לרוב כאשר מדפיסים דגמים קטנים מאוד, מאחר והשכבות מונחות זו אחר זו בהפרש של מספר שניות. תוכלו להתאים באופן ידני את מהירות ההדפסה באמצעות תוכנת Simplify3D המסופקת עם המדפסת מבית dddrop. תוכלו להתאים את הגדרות התוכנה כך שתתאים את מהירות ההדפסה לשכבות שההדפסה שלהן אורכת פחות מ-15 שניות. מהירות ההדפסה לשכבות קטנות אלה תושהה באופן אוטומטי.
טיפ: זו אולי לא האפשרות הברורה ביותר, אבל כאשר אתם מדפיסים דגמים קטנים, תוכלו לבחור להדפיס מספר דגמים על גבי משטח העבודה בו זמנית. למדפסות dddrop נפח גדול המאפשר שטח הדפסה גדול. על ידי הדפסת מספר דגמים בו זמנית, אתם למעשה מאריכים את משך הזמן בין ההנחה של השכבות השונות. באפשרות זו, ראש ההדפסה עובר לדגמים הנוספים לפני שהוא חוזר להניח את השכבה הבאה בדגם, ובכך השכבות מקבלות מספיק זמן להתקרר.

היתרון במדפסות dddrop הוא שכל הסיבים (FILAMENTS) מסופקים עם פרופיל FFF מוכן מראש. אלו הן הגדרות המסופקות יחד עם הסיב. כל ערכי הקירור מתמקדים בסיב ומחושבים בהתאם לטמפרטורת חדר. אם טמפרטורת הסביבה בכל זאת תתחמם, תוכלו לשנות את הערכים האלה בכל עת, ותוכלו להיעזר במידת הצורך בצוותי התמיכה שלנו ב- dddrop.

עוד כתבות קשורות

לכל הכתבות
Back top top